K ukládání nastavení a správnému fungování využíváme soubory cookies. Používáním webu s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

6 tipů, jak na jarní úklid na chatě

Vyrážíte letos poprvé na chatu? Pak vás nejspíš čeká i první jarní úklid vašeho letního sídla. Nezapomeňte se na něj pořádně vybavit čisticími prostředky a také trpělivostí. My však pro vás máme navíc pár tipů, které vám uklízení usnadní a dost možná i urychlí.

1. Pusťte dovnitř čerstvý vzduch

Chalupy bývají po zimě dost zatuchlé, nejlepší co můžete udělat, je pustit dovnitř sluníčko a svěží vzduch. Kromě místností vyvětrejte i polštáře, peřiny a matrace. Ty vyneste na zahradu a vyprašte je. Slunce pomůže lůžkoviny prohřát a navíc i vyčistit. Sluneční UV záření totiž ničí roztoče. Večer je potom povlečte do čistého a voňavého povlečení.

Na chalupách obvykle bývají peřiny z prachového peří, ty v ideálním případě pošlete do čistírny peří. Pokud máte přikrývky z ovčí vlny, odešlete do čistírny i ty.

2. Utřete prach

Postupně ve všech místnostech utřete prach. Jak na policích, tak i na všech skříňkách. Zameťte podlahu a odstraňte pavučiny. Ideální bude, když vynesete ven i koberce, které vyklepete.

3. Čištění koberců

Koberce, předložky a koberečky nejprve vyprašte nebo vyluxujte. V půjčovně si půjčte stroj na čištění koberců a pusťte se do jejich čištění. Pokud nechcete koberce čistit strojově, můžete i ručně, to však doporučujeme v případě, že koberců nemáte moc. V opačném případě opět pomůže čistírna. Čištění koberců ručně je totiž poměrně zdlouhavá a namáhavá práce a na chalupě je přeci pořád tolik práce.

U některých koberců to však ani jinak než ručně nejde, například čištění vlněných koberců je nutné provádět ručně. Náš zkušený personál si i v takovýchto situacích poradí a koberci věnuje dostatečnou péči. Pokud jste však přesvědčeni, že to zvládnete sami, budete potřebovat speciální přípravky na čištění vlny. Vlněné koberce potřebují speciální péči a neměli byste je ani vyklepávat na klepadle.
 

4. Čištění sedaček

Pohovky, gauče, křesla, sedačky, taburety, to všechno je potřeba po zimě vyčistit. Způsob čištění volte podle toho, z jakého materiálu jsou vyrobené. Čalouněný nábytek vysajte a potom použijte stroj na mokré čištění.

I tady se můžete pustit do ručního čištění, ale počítejte s tím, že bude trvat dlouho a nikdy nebude tak dokonalé, jako to strojové. Myslete také na to, že než se pustíte do čištění celého křesla, gauče nebo pohovky, měli byste přípravek vyzkoušet na málo viditelném místě. V případě, že máte na pohovkách a gaučích potahy, pak uděláte nejlépe, když je pošlete do čistírny, kde je vyčistí pěkně do hloubky. Vám odpadne namáhavá práce a zpátky se vám vrátí opravdu čisté potahy.

5. Čištění kožešin

Máte na zdi nebo na zemi před krbem kožešinu? Dobře se o ně postarejte, jinak se v nich budou držet roztoči a prach. Začněte tím, že kožešinu vyprášíte a vyklepete. Potom ji vytřete technickým benzínem, acetonem, perchloretylenem nebo jiným těkavým odmašťovadlem. Odmašťovadlo nezapomeňte nasát pomocí mouky nebo pilin. Potom ji vyvěste a na závěr pročešte hřebenem na zvířecí srst.

6. Praní záclon

Nezapomeňte vyprat závěsy a záclony, čisté a zářivé záclony krásně rozzáří každou místnost. Záclony obvykle bývají vyrobeny z polyesteru, takže jejich údržba není tak náročná. Klidně je perte v pračce, ale pozor na to, aby je vaše pračka zvládla vyprat a přitom nepolámala vlákna. Záclony a závěsy jsou totiž poměrně objemné. Pokud je nechcete s sebou vozit domů, můžete si je nechat vyčistit v čistírně. Do čistírny pošlete i závěsy, které by v pračce mohly přijít k újmě v podobě polámaných vláken.
 
Nezapomeňte na záclony a potahy na sedačku


Až budete mít na chatě čisto, můžete si začít užívat pohodu a klid, za kterým tam jezdíte. První víkend sice může být náročný, ale když to zvládnete uklidit všechno najednou, nebudete se muset s uklízením zabývat příště a příště a příště.

 

Jak odstranit skvrny ze slavnostního oblečení?

Vánoční svátky se kvapem blíží a s nimi i bujaré oslavy a večírky. K slavnostní tabuli se hodí pěkné oblečení, o vánočních večírcích, ani nemluvě! Během takových akcí naše oblečení často utrpí nějakou tu újmu v podobě skvrny od jídla či nápoje.…

Celý článek