K ukládání nastavení a správnému fungování využíváme soubory cookies. Používáním webu s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

(Ne)obyčejné bílé tričko – skrytý klenot šatníku

Nikola Havlíčková

Majitele bílých basic triček bychom mohli rozdělit na dva tábory. Jeden tábor v tomto jednoduchém oděvním kousku spatřuje naprostý klenot, do něhož rád investuje, aby si jeho přítomnost i pohodlí užíval co nejdéle. Druhý tábor naopak chce tento kousek koupit za hubičku, neboť se mu zdá až moc obyčejný, nevýrazný a nudný.
Jedno však mají oba tábory společné. Uvědomují si jeho výjimečnost. I když každý trochu jinak. O tom, že je basic bílé tričko nenápadným a přesto geniálním kouskem šatníku, si dnes povíme více.

Módní trendy se neustále mění, různě prolínají a často opakují

Existují však jisté stálice šatníku, které si už roky drží své místo v našich šatnících. K nim bezesporu patří bílé tričko. Ale nebylo tomu tak vždy. Původně sloužilo jako spodní prádlo, a tak je pochopitelné, že se nedávalo na odiv. V minulosti se nosilo pod oděvy s knoflíky, které mohly tělo mírně škrábat či chladit. Po celou dobu své existence tedy plní hlavní funkci zaručit nositeli pohodlí.

Koncem 19.století se stalo součástí ,,pracovního úboru“ dělníků. Vyrobili jej z pyžama a vítali jeho lehkost v teplejším období roku. Stejně jako v případě vzniku trenchcoatu se za další vývoj trička zasloužilo vojsko. V tomto případě však ne zákopové, nýbrž námořní. Vojáci námořnictva Spojených států si zvolili tričko jako součást svých uniforem. Až do 50.let minulého století se tričko vyskytovalo v šatníku dělníků a vojáků. Za zvýšení obliby i mezi dalšími občany se zasloužily hvězdy Hollywoodu, které trička oblékly při natáčení známých filmů.

Že je i obyčejné tričko velmi slušivé, názorně předvedl Marlon Brando ve filmu Tramvaj do stanice touha. Na straně fanoušků Hollywoodu vznikla velká poptávka po tomto nenápadném kousku, který v nich evokoval dojem jisté rebelie. Postupem času se tričko rebelského štítku zbavilo a vysloužilo si štítek uznávaného a praktického oděvu, jehož výjimečnost si uvědomovaly i luxusní značky.

Aktuálně je basic bílé tričko součástí snad každého šatníku

Je součástí dámského i pánského šatníku, přestože původně bylo výhradně záležitostí pánskou. Jeho výjimečnost spočívá v pohodlí a snadné kombinovatelnosti s dalšími kousky. A to jak sportovními, tak ležérními. Stalo se tedy takovým univerzálním oděvem, který je možné obléct při nejrůznějších příležitostech a prakticky k čemukoli. A právě díky jeho pohodlnosti, snadné kombinovatelnosti a především možnosti častého nošení se vyplatí při nákupu basic trička zaměřit na kvalitnější kusy. Každému vyhovuje jiný materiál i střih, a tak si najděte ty pro vás nejideálnější.

Bílé tričko? Jedině udržitelné

V případě, že upřednostňujete udržitelnou módu a záleží vám na férových podmínkách výroby oblečení, obloukem se vyhněte klasickým obchodním řetězcům, které nabízejí trička dokonce za necelou stokorunu. Taková trička byla vyrobena v továrnách lidmi, jejichž finanční odměna v žádném případě nedosahuje odpovídající výše za odvedenou práci. O kvalitě provedení ani nemluvě. Typickou vlastností jsou křivé švy…

Ani se zatížením životního prostředí při výrobě si obchodní řetězce nelámou hlavu. Dejte proto přednost výrobcům, kteří vyrábějí oblečení zodpovědně jak k planetě, tak k lidem, jež se na výrobě podílejí. Nejlepším vodítkem vám může být certifikace GOTS splňující nejpřísnější mezinárodní biotextilní podmínky výroby. Garantují ekologickou čistotu výroby i konečného produktu, správné finanční ohodnocení zaměstnanců i jejich bezpečné a důstojné pracovní podmínky.
 
Značka kvality GOTS


A především myslete na zodpovědný přístup i k samotnému tričku z vaší strany. To znamená, zamyslete se nad tím, zda-li vám tričko sedí přesně tak, jak si představujete, zda splňuje vaše očekávání a zda jej opravdu budete nosit, ať dodržujete udržitelné a zodpovědné smýšlení na všech frontách.

Kde sehnat kvalitní eticky vyrobená basic trička?

V České republice existuje hned několik kamenných i internetových obchodů, v jejichž sortimentu etické a pomalé módy naleznete mimo jiné basic kousky. Skvělý výběr nabízí například NILA, Etikbutik, Dressibly, Greenbutik nebo Biošatník. V zahraničních vodách lze lovit kupříkladu na e-shopu Organic basics.

Správné praní je základ

Když už investujete svůj čas do hledání nejideálnějšího basic trička a peníze do jeho kvality, nezapomeňte o něj i správně a šetrně pečovat. Pečlivě čtěte informace na štítcích, které vás navedou na správnou cestu jak tričko prát, sušit i žehlit. Nejčastějšími skvrnami na bílém tričku jsou skvrny od potu. Pro jejich odstranění sáhněte po žlučovém mýdlu, které těsně před praním použijte na špinavé místo a nechte chvíli působit. Následně tričko vyperte v pračce dle instrukcí na štítku a s vhodnými pracími prostředky.

Jak se zbavit dalších skvrn, se dočtete v našem článku Jak odstranit nejčastější skvrny od jídla z oblečení. Pokud budete se skvrnami i nadále bojovat, nebo zkrátka nechcete ztrácet čas s jejich čištěním, pošlete tričko do čistírny, kde se mu dostane zasloužené péče.

 

Jak odstranit skvrny ze slavnostního oblečení?

Vánoční svátky se kvapem blíží a s nimi i bujaré oslavy a večírky. K slavnostní tabuli se hodí pěkné oblečení, o vánočních večírcích, ani nemluvě! Během takových akcí naše oblečení často utrpí nějakou tu újmu v podobě skvrny od jídla či nápoje.…

Celý článek

Jaký byl rok 2020 v Cleany.cz?

Blíží se konec roku a s ním přišel čas na trochu bilancování. Letošní rok nebyl ani zdaleka podobný těm předešlým a my doufáme, že ani těm budoucím. Pro nás však naštěstí nepředstavoval tragédii, a to i díky vám, našim zákazníkům. Jak to tedy u nás…

Celý článek

Co jste nevěděli o ponožkách

Ponožky jsou běžnou součástí každého dne. Doprovázejí naše kroky prakticky pořád a všude. Tyto malé kousky šatníku považujeme za samozřejmost, že nás snad ani nenapadne přemýšlet nad jejich původem, dalším využitím nebo zajímavostmi.

Celý článek