Připravte se na letošní outdoorové výlety

Počasí se už umoudřilo a je tu čas výletů do přírody a přespávání pod stanem či širákem. Před první výpravou byste si však měli zkontrolovat své vybavení, aby vás nepřekvapila špína, plíseň ani porucha. Jedině pořádně připravené a čisté oblečení vás v přírodě podrží.
Outdoorové oblečení špinavé od bláta z poslední podzimní výpravy, ještě navíc ozdobené skvrnami od hořčice z opékání buřtů nejen nepotěší, ale může se i pořádně prodražit. Čím déle totiž budete praní a čištění odkládat, tím hůře se bude čistit.

V lepším případě budete muset výpravu odložit do chvíle, než vybavení vyčistíte a usušíte. V horším případě bude na vyhození a vy budete muset vyrazit pro nové vybavení. Existují ale možnosti, které vám dokáží ušetřit dost peněz a možná i času a nervů.

Outdoorové oblečení je totiž často vyrobeno z materiálů, které potřebují speciální péči. Pokud se o oblečení nebudete starat správně, může se také stát, že místo toho, abyste ho oblékli vy, předáte ho dětem, protože bude o několik čísel menší. Nebo ztratí své funkční vlastnosti.

Jak správně prát outdoorové oblečení?

Outdoorové bundy, kalhoty nebo mikiny se obvykle vyrábí z merina nebo ze softshellu. Při nošení do přírody oblečení dostává hodně zabrat, abyste sofshellovým kalhotám, bundám a tričkům službu vrátili, po každém výletu oblečení pořádně vyčistěte. Jen dávejte pozor nato, abyste to udělali správně, pomohou vám v tom štítky, na kterých jsou pokyny pro údržbu od výrobce.

Jak prát softshell
 

Jak prát softshell, aby dlouho vydržel?

  1. Vysypte všechny kapsy softshellové bundy i kalhot.
  2. Zapněte zipy včetně suchých zipů, u těch navíc zkontrolujte, že dobře sedí s protikusem. Jinak by vám mohly poničit oblečení.
  3. Otočte softshellové oblečení naruby, neseperou se tak potisky.
  4. Používejte speciální prací prostředek na softshell a dávkujte ho podle pokynů výrobce.
  5. Při praní softshellového oblečení nepoužívejte bělidla, aviváž, změkčovače vody. Membrána by se zanesla a oblečení by přestalo fungovat.
  6. Perte na 30–40°C, nebo podle pokynů výrobce.
  7. Nechte bundu nebo kalhoty pořádně vymáchat.
  8. Nikdy neždímejte v pračce, ani v ruce, vlákna by se mohla poničit.
  9. Nepoužívejte sušičku – oblečení nechte okapat a uschnout na ramínku.
  10. Dle potřeby použijte impregnaci na softshell, abyste obnovily jeho voděodolnost.

Outdoorové oblečení můžete vyprat doma, ale pokud si na to netroufáte nebo s tím prostě nechcete ztrácet čas, můžete využít služby online čistírny a prádelny Cleany.cz. Kurýr si u vás doma oblečení vyzvedne, odveze do specializované čistírny a čisté zase přiveze zpět domů. Vy pak můžete rovnou vyrazit na cestu do přírody.

Kromě toho, že se nebudete muset zabývat studováním etiket, štítků a návodů, ušetříte čas a hlavně budete mít jistotu, že bude oblečení v pořádku. Ušetříte i dost peněz, protože nové outdoorové oblečení vás vyjde na tisíce, kdežto čistírna na pár stovek. Za vyčištění outdoorové bundy nebo kalhot zaplatíte 395–495 Kč, ale za nové zaplatíte od 2 000 do 4 500 Kč. Pravidelná péče o oblečení se vám zkrátka vyplatí z mnoha důvodů. Čas a peníze, které ušetříte, můžete využít podle svého uvážení.
 
Díky čistírně ušetříte

Jak správně pečovat o bavlněnou roušku?

Rouška – v poslední době asi nejskloňovanější a nejvyhledávanější slovo v České republice. V podstatě přes noc se stala nedílnou součástí našeho života. Vzhledem k tomu, že jich není nikde dost, opatřuje si je každý, jak umí. Nejčastěji se šijí z…

Celý článek