K ukládání nastavení a správnému fungování využíváme soubory cookies. Používáním webu s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Zužitkujte nenošené oblečení a vyrobte si scrunchies gumičky

Vytřídili jste šatník a přemýšlíte, jak ještě zužitkovat nenošené oblečení, abyste oddálili jeho vyhození? To je skvělý krok, neboť se díky vám nebude navyšovat množství textilního odpadu a jeho dopady na životní prostředí se nezhorší. A věřte tomu, že každý kus se počítá.
Pokud chcete zužitkovat vyřazené oblečení, můžete vyzkoušet upcyklaci. Je to zábavný proces, s nímž povýšíte produkt nižší kvality na vyšší. To znamená, že ze starého vytvoříte něco nového. A to s pomocí nůžek, jehly a nití. Způsobů, jak staré a nenošené oblečení přešít a ještě dál využívat, je mnoho. Jedna z nejjednodušších upcyklací je výroba scrunchies gumiček a my vám ukážeme, jak krok za krokem tyto doplňky do vlasů vyrobit.
 
Zužitkujte nenošené oblečení a vyrobte si scrunchies gumičky


Retro ozdoba vlasů v podobě širokých látkových gumiček zažívá v posledních letech comeback. Trend devadesátek snadno vytvoříte doma podle vlastní fantazie. Potřebujeme k tomu jen pár pomůcek, zhruba půl hodiny až hodinu volného času a především chuť do kreativního tvoření. Zhotovené scrunchies gumičky můžete nosit dennodenně na spoustu způsobů. Krásně ozdobí nízko posazený cop i vysoko vyčesaný culík, ležérnímu a nedbale svázanému culíku přidá na eleganci, může posloužit ke sladění celého outfitu i jako praktický pomocník během sportování. A mimo použití do vlasů je možné nosit scrunchies na ruce jako ozdobný náramek.

CO K VÝROBĚ POTŘEBUJEME

  • oblečení, z něhož bude možné ustřihnout cár látky zhruba o rozměrech 50 cm na délku a 15 cm na šířku
  • metr, nůžky, špendlíky a zavírací špendlík
  • jehlu a nit, popřípadě šicí stroj
  • pruženku o šířce 5 mm

Nejprve oblečení rozstřihneme tak, abychom získali obdélníkový pruh látky o rozměrech 50 cm na délku a 15 cm na šířku. K tomu může posloužit jakákoli část oděvu. Rukáv, přední či zadní díl vršků i spodních oděvů. S rozměry můžete různě manipulovat, avšak nedoporučujeme zmenšovat.

Jakmile máme kus látky připraven, jednoduše jej přeložíme napůl tak, aby byla lícová strana uvnitř a rubová nahoře. Přeloženou látku sešijeme na straně, kde k sobě není upevněna. Vytvoříme tak jakýsi tunel. Pokud máte šicí stroj, použijte buďto rovný steh a začistěte okraj látky cik-cak stehem, případně použijte overlockový steh. Díky nim zabráníme třepení látky. V případě, že šijete gumičku do vlasů ručně bez pomoci šicího stroje, zkuste volné části látky za stehem alespoň zalepit lepidlem na textil. Když je tunel hotový, otočíme jej lícovou stranou ven.
 
Ušijte z látky tunel a jim navlékněte pruženku


Přichází na řadu práce s pruženkou. Její rozměry opět mohou být libovolné dle toho, jak moc chcete mít výslednou scrunchie elastickou. S pomocí zavíracího špendlíku si přichytíme jeden konec pruženky a protáhneme ji po celé délce tunelu.

Následuje sešití  oba konce pruženky k sobě. Ať už šijete ručně či na stroji, sešijte pruženku více stehy, ať jsou oba konce k sobě dobře připevněné a gumička se během natahování neroztrhne. Pruženku můžete spojit rovněž jednoduchým a pevným uzlem.
 
Výroba gumičky do vlasů

Zbývá nám sešití obou konců tunelu k sobě a tím pádem ukrytí gumičky do vnitřní části scrunchie. Jeden konec vsuneme do druhého a ten, který bude zvenku viditelný, ohneme dovnitř, abychom látku zahladili a nedrolila se. Protože se látka díky pružence nařasila, pracuje se s ní poněkud obtížněji než doposud. A proto se vyplatí před sešitím použít špendlíky ke správnému přichycení látky a ke zjednodušení manipulace s látkou. Máme-li vše upevněno, stačí látky k sobě rovným stehem přišít.
 
Sešijte oba konce dohromady
 
A je hotovo!
 
Gumičku můžete nosit i místo náramku

Gumička krásně podtrhne outfit

Jak odstranit skvrny ze slavnostního oblečení?

Vánoční svátky se kvapem blíží a s nimi i bujaré oslavy a večírky. K slavnostní tabuli se hodí pěkné oblečení, o vánočních večírcích, ani nemluvě! Během takových akcí naše oblečení často utrpí nějakou tu újmu v podobě skvrny od jídla či nápoje.…

Celý článek

Historické okénko: trench coat

Od vojáků až do šatní skříně civilního obyvatelstva. Přesně takový byl vývoj ikonického kousku, který během jarního a podzimního období oblékají jak dámy, tak pánové. Řeč je o trench coatu, tedy o slabším nepromokavém kabátku, skvělém oděvu do…

Celý článek