K ukládání nastavení a správnému fungování využíváme soubory cookies. Používáním webu s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

+420 295 562 249 (Po-Pá 8:00 - 19:00)

Staňte se jedním z moderních rytířů v padnoucím obleku

Ráchel Smékalová

Rytíři v brnění vymřeli. Moderní lamači ženských srdcí vyměnili železné brnění za perfektně padnoucí oblek.

Staňte se jedním z moderních rytířů v padnoucím obleku

 

Rytíři v brnění vymřeli. Moderní lamači ženských srdcí vyměnili železné brnění za perfektně padnoucí oblek. Zahoďte ten svůj o dvě čísla větší s širokými nohavicemi sahajícími až ke špičce bot a s obřími ramenními vycpávkami. Správná velikost a péče o nový oblek z vás udělá gentlemana na roztrhání. Přečtěte si manuál, jak na koupi a čištění.

 

Ať už jsou obleky vaší každodenní uniformou, ve které zvládáte dobíhat metro, oslňovat partnery v práci, či pojídat tapas s potenciálními klienty, nebo jsou oblečením jen pro speciální příležitost, v každém případě se budete muset hýbat a látku krabatit, mačkat, jednoduše opotřebovávat. Co ale potom s oblekem, když už se zdá naprosto nepoužitelný a co udělat pro prodloužení jeho životnosti?

 

Věšet, větrat, vypařovat

 

Prvním krokem překvapivě není čistírna. I přes to, že služba Cleany zaručuje šetrné zacházení s oděvy díky ekologické technologii TRITON (která je šetrná k přírodním i syntetickým materiálům bez použití chemických látek) se během každého technického čištění oděv opotřebovává. Přibližně stejně jako když perete bavlněné tričko, častým praním a nošením se oděv, jako každá jiná věc, ničí. Návštěva čistírny tedy bude nutná při každodenním nošení minimálně každý měsíc a při příležitostním nošení aspoň dvakrát za sezónu, na začátku a na konci. Opravdu prvním krokem ale bude věšet obleky na dřevěná ramínka, která vyplní prostor pro ramena. Pokud nemáte čas nechat oblek viset v místnosti s otevřenými okny (aby se vyvětral přirozené pachy), pokuste se mu ve své šatně vyhradit dostatek prostoru, aby se z žádné strany nedotýkal jiných kousků oblečení.

 

K nejčastějšímu poškození ale dochází při žehlení klasickou domácí žehličkou s napařovacím programem. Vysoká teplota skoro zaručeně poškodí vnitřní systémy látky, a ačkoliv to nebude na první pohled zřetelné, škoda se brzy projeví a oblek už nepůjde dát do pořádku. Investujte do steameru, neboli napařováku, který kromě narovnání látky také částečně odstraní pach. Jeho cena se pohybuje okolo 3-6ti tisíc korun. Vaše žena vychytávku rozhodně ocení, její hedvábná halenka se s obyčejnou žehličkou totiž také moc nekamarádí. Steamer je velmi rychlý, efektivní a funguje perfektně třeba i při žehlení košil.

 

Kartáčovat, rolovat, hladit

 

Většina obleků je šitých z vlněných materiálů, které stejně jako všechny přírodní materiály, potřebují péči a trochu lásky. Vlna na sebe nachytává prach a špínu, a proto je nutné ji po každém použití kartáčovat. Existují speciální kartáče, které lze zakoupit v každém obchodě s obleky. Při kartáčování je nutné jezdit odshora směrem dolu, aby se neponičily vlákna. Jednou za čas je dobré přejet oblek čistícím válečkem pro odstranění vlasů a nachytaných chlupů a chuchvalců. Tato péče významně prodlouží životnost vašeho obleku.

 

Podle čeho se řídit při koupi

 

Oblek musí perfektně sedět v ramenou. Ramenní vycpávky nesmí v žádném případě odstávat, či být příliš krátké. Sako si vyzkoušejte a postavte se těsně ke zdi. Pokud se látka v ramenní oblasti začne jakkoliv mačkat, je nutné jít o velikost výš či naopak. Dalším obtížným rozhodnutím je počet knoflíků. Moderní saka, které se hodí jak do společnosti tak do práce, by měly mít aspoň dva knoflíky. Pokud uvažujete o koupi obleku na ležérnější příležitosti, sáhněte po saku s jedním knoflíkem. Dalším podstatným trendem jsou čouhající manžety. Váš táta vám pravděpodobně bude radit, abyste si je zase rychle zastrčil do rukávů. Trendsetteři ale hlásají opak. Dejte si ale pozor, aby nelezly příliš daleko. Když už jsme u délky, sako by nemělo přesahovat déle než pod zadek a v oblasti rozkroku ke konci zipu. Kalhoty se nosí zúžené rovného střihu a jejich délka by měla končit u začátku tkaniček polobotek. Je nutné nezapomenout na dlouhé HEZKÉ a kvalitní ponožky. Ačkoliv si jich vy sám budete všímat minimálně, je to podstatný detail, který všímavému oku rozhodně neunikne. V žádném případě by vám neměla být vidět odhalená lýtka, když dosednete na židli.

 

Pokud si nevíte rady kdy mít sako zapnuté a kdy ne, řiďte se pravidlem vždy zapnuté. Při sezení si můžete sako rozepnout celé, jakmile ale vstáváte, synchronizujte své pohyby se zapínáním. U sak s dvěma knoflíky je vždy nutné mít zapnutý horní knoflík. Pokud trváte na tom mít sako vždy rozepnuté ať už kvůli většímu bříšku či horku, musíte nosit vestu, která by měla být zapnutá celá až na nejspodnější knoflíček. S tímto manuálem se nemusíte stydět jít za wingmana legendárnímu Barneymu Stinsenovi ze seriálu How I Met Your Mother, ani Donu Draperovi z Mad Mana. Oba si s vámi potřesou rukou a možné dojde i na poplácání po rameni. Mise OBLEK splněna.