K ukládání nastavení a správnému fungování využíváme soubory cookies. Používáním webu s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Historické okénko: nesmrtelné džíny

Nikola Havlíčková

Džíny najdeme snad v každém dámském i pánském šatníku. Jsou nestárnoucí klasikou, která sluší každému. Postupem času prošly vývojem, díky němuž lze nyní vybírat z velkého množství střihů, barev i doplňků, a tak si každý snadno najde ty nejlépe padnoucí. Napadlo vás někdy zamyslet se nad tím, kde vůbec započal příběh tohoto snad nejčastěji oblékaného kousku šatníku?
Možná si život bez džínů, jak je známe dnes, už ani nedokážete představit. Ale dokážete si představit, že jejich prvotní účel byl zcela jiný než dnes? Je tomu skutečně tak. Za vznikem džín stojí známá dvojice Levi Strauss a Jacob Davis, která v době kalifornské zlaté horečky v druhé polovině 19.století dostávala zakázky na ušití pevnějších kalhot, jež se jen tak neprotrhnou. Původní džíny tedy sloužily v podstatě jako montérky pro americké zlatokopy. Strhla se lavina zájmu i ze strany dalších krejčovských firem, a tak si tato dvojice nechala své džíny patentovat. Džíny pak dostaly název podle italského Janova (Genes), kde se od středověku vyráběla hrubá tkanina podobná denimu.

Nikdo netušil, že se z těchto pevných kalhot stane fenomén. Jejich velký boom nastal až po smrti obou tvůrců, až zhruba v druhé polovině 20.století, kdy se džíny začaly objevovat ve filmech. V té době se staly jakousi revoltou mladých lidí po celém světě. Svou zásluhu na tom mají legendární herec James Dean, Marilyn Monroe nebo Marlon Brando. Poptávka po džínách stále rostla.

V šedesátých letech vypuklo nadšení z dalšího typu džínů – zvonového. Džíny do zvonu jsou v dnešní době buďto milované anebo naopak nenáviděné. Ovšem v šedesátých letech minulého století si získaly srdce spousty lidí a byly často spojovány s hippies, kteří je zdobili různými dekoracemi v podobě kamínků, výšivek a dalších.

Pokud jste chtěli džíny sehnat v komunistickém Československu, museli jste zamířit do Tuzexu. Zpočátku však nebyly součástí každého šatníku, neboť východní propaganda hlásala, že džíny jsou úpadkem západní civilizace. Sehnat je proto nebylo zrovna jednoduché.

Upnuté, volné, rovné, do zvonu, mrkváče, široké, s vysokým pasem, světlé, tmavé, klasicky modré, černé – ať už jsou jakékoli, patří džíny k našemu každodennímu životu a děkovat za ně můžeme zlaté horečce. Možná že nadšení, které doprovázelo vznik nových trendů, už poměrně upadlo, avšak přesto si tohoto základu šatníku vážíme a s láskou o něj pečujeme. Máte-li strach, že své oblíbené džíny například srazíte, nebo jakkoli poničíte během praní, přenechte je profesionálům v čistírnách, kteří vědí, jak o ně šetrně pečovat.

Víte, jak často prát ručníky a ložní prádlo?

Hygiena je teď snad nejvíce skloňovaným slovem na světě. Naučili jsme se mýt si ruce jako chirurgové, dezinfekce nás provází na každém kroku a doma se uklízí jako před návštěvou tchyně minimálně třikrát týdně. Nezapomínáte však na ložní prádlo,…

Celý článek

Jak prát bílé a černé prádlo?

Černé a bílé oblečení máme v šatníku úplně všichni. To bílé většinou jako podkladové nebo také „basic“ a to černé především proto, že černá barva je stále trendy. Navíc se obě tyto barvy skvěle kombinují jak navzájem, tak i s jinými barvami. Prát se…

Celý článek