Jak správně prát a impregnovat sportovní oblečení?

Udržte své sportovní oblečení v nejlepší kondici díky pravidelné údržbě. Kvalitní impregnace a čisticí přípravky mu výrazně prodlouží funkčnost a uspoří vám mnoho starostí i peněz. Připravili jsme pro vás malý tahák, jak správně prát a impregnovat funkční a sportovní oblečení.
Impregnace a praní funkčního a sportovního oblečení se řídí jistými pravidly. Je totiž vyrobené ze speciálních materiálů, tudíž si žádá zvláštní péči při praní, impregnaci i další údržbě. Způsob se liší podle konkrétního materiálu a také stupně znečištění.
V některých případech je potřeba oblečení vyprat a někdy pouze impregnovat. Ideálně však tyto dvě činnosti provádějte dohromady. Nejdříve je tedy perte a teprve potom impregnujte, opačně by nemusel být výsledek ideální. 

Jak vyprat nebo vyčistit funkční či outdoorové oblečení?

Základní pravidlo pro praní funkčního oblečení jako je termoprádlo, sportovní oblečení, fleecové, softshellové bundy a další, je prát je ve specializovaném přípravku na praní. Klasické prací prášky narušují strukturu membrán, lepí jednotlivá vlákna k sobě, a tím zamezují prodyšnosti a omezují voděodpudivost.

Přípravky na praní funkčního oblečení a vybavení mívají gelovou konzistenci a na rozdíl od běžných pracích prášků jejich strukturu udržují a obnovují. Dochází tak k lepší prodyšnosti a zachování voděodolnosti oblečení. Materiály si také udrží své termoizolační vlastnosti tam, kde je třeba. 

Než dáte oblečení do pračky, vyprázdněte kapsy a zapněte zipy, ty by mohly zatrhnout vlákna, pokud by zůstaly rozepnuté. Zajistěte suché zipy protikusem a otočte oblečení naruby. Nezapomeňte prát funkční oblečení pouze s dalším funkčním oblečením. Funkční materiály různých barev do sebe nepouští barvy, ale jiné materiály by barvu pustit mohly, a tím ho obarvit.

Jak impregnovat funkční oblečení?

Voděodolné a voděodpudivé oblečení (bundy a kalhoty) a softshellové či gore-texové oblečení je vhodné po praní ihned impregnovat. K domácí impregnaci můžete použít několik způsobů. Asi nejsnadnější a zároveň nejrychlejší způsob aplikace je impregnace v pračce. Při tomto způsobu aplikace je potřeba po vyprání nalít impregnaci do pračky a spustit další cyklus praní. Impregnovat oblečení můžete i ručně v umyvadle nebo v lavoru.

Nevýhodou tohoto způsobu impregnování je to, že je potřeba aktivovat izolační vlastnosti v sušičce nebo přežehlením přes hadr. Impregnovat oblečení však můžete i pomocí impregnačních prostředků ve spreji nebo v rozprašovači. Ty se však aplikují na suché oblečení. A můžete je použít pro zlepšení vodoodpudivých vlastností oblečení mezi praními. Domácí impregnace nejsou tak účinné jako ty, které se používají v profesionálních čistírnách.

Impregnace v čistírně

Funkční, outdoorové a sportovní oblečení však můžete udržovat ve formě i bez práce. Především větší kousky zimní bundy a kalhoty nebo lyžařské kombinézy můžete poslat do čistírny. V čistírně vám dokáží vedle profesionálního praní také pomoci s impregnací vašeho sportovního oblečení. Používají k tomu speciální přípravky, které se přidávají do lázně v poslední fázi praní. Díky tomu je impregnace mnohem účinnější. Proniká totiž do vláken a působí přímo v látce. Nemusíte se tedy bát, že by vás nepřízeň počasí nějak zaskočila.

Impregnaci je však potřeba pravidelně opakovat, jinak se vodoodpudivé účinky vytratí a oblečení už nebude plnit svou funkci. Proto je vhodné svršky posílat do čistírny pravidelně, podle toho jak často ho nosíte. Membrány se zanáší prachem, potem a jejich vlastnosti snižují i mechanickým opotřebením, například nošením batohu.

Pravidelná péče o vaše oblečení vám pomůže udržet vaše oblečení ve formě, abyste si ho mohli užívat co nejdéle. Navíc tak ušetříte i peníze za pořízení nových kousků.

Když jedna znamená víc než tři

Zeptat se na sociálních sítích: “Jak se máš?” je mnohem snazší, než pozdravit na ulici. Dát pod fotku srdíčko je rychlejší než kompliment z očí do očí. Napsat motivační komentář je jednodušší, než nasednout do auta, a pomoci kamarádům vynášet…

Celý článek

10 tipů pro péči o pánský oblek

I v případě, že nejste manažer či bankéř, který chodí v obleku každý den, najdou se příležitosti, kdy je zkrátka nezbytný. Vyrazit na svatbu, ples či jinou společenskou událost, která si žádá dresscode bez obleku, se rovná obrovskému faux pas.

Celý článek

Jak odstranit skvrny ze slavnostního oblečení?

Vánoční svátky se kvapem blíží a s nimi i bujaré oslavy a večírky. K slavnostní tabuli se hodí pěkné oblečení, o vánočních večírcích, ani nemluvě! Během takových akcí naše oblečení často utrpí nějakou tu újmu v podobě skvrny od jídla či nápoje.…

Celý článek