Proč a jak nakupovat v second handech

Nikola Havlíčková

Obchody se zbožím z druhé ruky buďto nenávidíte, nebo jimi žijete. Pokud patříte do skupiny lidí, která do second handu v životě nevkročila, či ji hned první návštěva zklamala natolik, že na ni zcela zanevřela, věřte tomu, že nákupy oděvů z druhé ruky mají něco do sebe. Především znamenají značnou úlevu životnímu prostředí a krůček k udržitelnějšímu způsobu života. Máme pro vás pár tipů, proč a jak oblečení z druhé ruky kupovat.
Historie second handů sahá do čtyřicátých let minulého století, kdy se Červený kříž pokoušel o nekomerčně výdělečnou charitativní činnost. Důvodem této snahy byla hmotná nouze obyvatel po konci druhé světové války. Veškeré zboží v prodeji bylo do těchto prvních second handů darováno a výtěžek z prodejů putoval na další pomoc lidem.

První oficiální obchůdek se zbožím z druhé ruky vznikl v Oxfordu, opět pod záštitou charitativní organizace. Do Česka se trend second handů dostal až po sametové revoluci, tedy v devadesátých letech minulého století. V současnosti je světový trh plný kamenných obchodů velkých ploch i malých butiků, bazarů i online obchodů a platforem pro nákup, prodej či výměnu second handového zboží. K největším exportérům použitého textilu se řadí USA, Velká Británie, Německo nebo Nizozemsko.

Použité oděvy nejsou nutně ošklivé a nenositelné

Přestože se pohled na nákupy v second handech v obecném měřítku zlepšuje, stále se k nim spousta lidí odvrací zády a považuje je za něco ostudného a v krajních případech i nechutného. Je pravdou, že ne všechny obchody s použitým textilem vypadají reprezentativně, ale každý zákazník má možnost vybrat si obchod dle svých představ.

Pro ty, kteří touží po skutečně pěkném zboží nabízeném v čistém a upraveném prostředí, jsou tu výběrové second handy. Zde je radost nakupovat, neboť veškerý textil visí úhledně na ramínkách a je ve velmi dobré kvalitě. V žádném případě zde nenajdete zatuchlý svetr, ale pěkné kousky. Od toho se samozřejmě odvíjí i ceny. Kus oblečení za dvacku zde nenajdete. A není divu. Za vedením výběrového second handu je hodně práce i času.

Jakýmsi protikladem výběrových second handů jsou hrabárny. Povětšinou jsou to haly plné nejrůznějšího textilu umístěného ve velkých koších, v nichž je potřeba se pořádně prohrabávat. Výskyt poničených, roztrhaných a flekatých věcí není ojedinělý. S tím je potřeba dopředu počítat. Před hrabáním se musíte obrnit notnou dávkou trpělivosti.

Pokud se vám podaří být trpěliví, můžete v hrabárnách najít opravdové poklady za směšně nízké ceny. Stylový trench coat za stovku nebo kašmírový svetr za padesátikorunu nemusí být jen pohádkovou představou.

Hledáte-li zlatou střední cestu mezi výběrovým sekáčem a hrabárnou, pak jsou pro vás ideální takzvané ramírkárny. Do této kategorie spadají v Česku nejznámější sítě second handů Textile House a Genesis, které najdete ve spoustě větších měst. Ceny jsou příznivé, oděvy jsou v dobrém či výborném stavu a pěkně vystavené, aby se zákazník nemusel prodírat hromadami textilu.

Nákupem v second handech můžete pomoci lidem, planetě i zvířatům

Existují typy sekáčových obchodů, které se specializují na pomoc určitým skupinám lidí (seniorům, bezdomovcům, drogově závislým, matkám s dětmi, mladým lidem v obtížné životní situaci,…) nebo organizacím pečujícím o zvířata či stav životního prostředí. Výtěžky z prodejů v těchto obchodech putují na dobré účely, a tak svým nákupem pomáháte někomu či něčemu, co vaši pomoc potřebuje.

5 důvodů proč nakupovat zboží z druhé ruky

 1. Velkým plusem je originalita – Second handy nepředstavují žádné kolekce tvořené stejnými kusy v různých barvách a velikostech. Je tedy velká šance, že v konkrétním oděvu nikoho dalšího na ulici nepotkáte. Zboží v Česku je dováženo ze zahraničí, a tak se v second handech mohou objevovat i značky, které u nás nemají své zastoupení.

  Objevíte tak doposud nepoznané výrobce, jejichž tvorbu byste v Česku mimo second handy nesehnali.
   
 2. Pěkné oblečení za hubičku – Příznivé ceny zboží z druhé ruky bývají tím nejlákavějším. Vzhledem k tomu, jak se názor na sekáče mění a vyvíjí vlivem větší informovanosti o textilním odpadu a problémech módního průmyslu, neplatí doposud zažité pravidlo, že co je z druhé ruky, stojí pár korun. I přesto pořád nakoupíte levně a mnohdy naleznete luxusní zboží za hubičku v porovnání s původními cenami.
   
 3. Podpoříte myšlenky ekologie a udržitelnosti – Textilní odpad, neetické podmínky pro výkon práce, neférové finanční ohodnocení… To jsou všechno témata, která s výrobou nových oděvů souvisí. Textilního odpadu je na světě nepředstavitelně velké množství a oblečení se vyhazuje, aniž by ho někdo někdy oblékl. Nákupem v sekáči dáváte oblečení druhou šanci, oddalujete vyhození, čímž prodlužujete jeho cyklus, zabraňujete vytváření dalšího odpadu a šetříte přírodní zdroje.
   
 4. Najdete svůj styl – Při pravidelných návštěvách second handů v sobě najdete nejen odhodlaného lovce, ale i kreativce. Protože se soustředíte především na zboží v second handech, pracujete s tím, co ,,je na stole“ a nesledujete pouze aktuální trendy. Tím si postupem času utřídíte myšlenky ohledně svého stylu a ohledně módy obecně.
   
 5.  Kvalita je víc než kvantita – Sice je diskutabilní, zdali se v sekáčích nacházejí opravdu kvalitní věci, protože se mezi nimi vyskytuje mimo jiné i běžně dostupný sortiment známých obchodních řetězců, který se ke kvalitním rozhodně neřadí. Avšak právě na zboží z druhé ruky poznáte, zda je opravdu kvalitní či ne.

  Protože už bylo někdy nošené, snadno odhadnete dle jeho stavu, jak se bude po dalším oblékání, praní a sušení chovat. To u nového oblečení ve spoustě případech vůbec nepoznáte. Pokud najdete nevytahaný sekáčový svetr bez žmolků, můžete si být jisti, že v dalších letech bude svou kvalitou dělat radost. Tato skutečnost vás naučí onu kvalitu více vnímat a upřednostňovat ji nad kvantitou.

5 tipů jak nakupovat v second handech

V první řadě si musíte uvědomit, že ne vždy bude nákup úspěšný a na základě toho k second handům přistupovat. Nejsou to klasické obchody s módou, a tak je zcela běžné, že nakoupíte jednou z deseti, dvaceti návštěv.

Nenechte se touto realitou otrávit a právě v ní spatřujte to krásné. Věřte tomu, že když budete trpěliví a návštěvy sekáčů budete opakovat, tak se na vás štěstí usměje a radost z uloveného kousku po několika pokusech bude obrovská.
 
 1. Pečlivě hledejte a buďte trpěliví – Nákupy v sekáčích vyžadují snahu, trpělivost a pečlivost. Pro hledání pěkného oblečení si vyhraďte více času a soustřeďte se na vše, co v obchodě je. Pěkný kousek může být zastrčen kdekoli.
   
 2. Pořádně kontrolujte stav oblečení – Protože se jedná o použitý textil, vyplatí se řádně si prohlédnout každý kus, co vás zaujme. Najděte vady, než bude pozdě. Vytahané nitky, žmolky, fleky. Se spoustou nedokonalostí se dá zatočit a kousek může po vašem zásahu vypadat opět jako nový. Ale s některými si neporadí ani pračka ani nůžky.
   
 3. Navštěvujte sekáče pravidelně – Stejně jako v obchodě s běžnou konfekcí, tak i v second handech se zboží neustále obměňuje. Máte-li po cestě z práce nějaký second hand, kdykoli budete mít čas, zajděte tam. Nikdy nevíte, kdy se na vás usměje štěstí.
   
 4. Počítejte s tím, že ne vždy je posvícení – Do sekáčů se nechodí přímo za účelem toho, že potřebujeme konkrétní kousek do šatní skříně. Napadne-li vás jednoho dne, že potřebujete kabát a chcete si jej koupit z druhé ruky, napište si ho na seznam přání a opět buďte trpěliví, protože než najdete svůj vysněný, může to chvíli trvat. Lepší je do second handů chodit takzvaně na čumendu. Co vás zaujme, kupujete. A nebo si právě během nakupování uvědomíte, že onu věc aktuálně potřebujete.
   
 5. Užívejte si to naplno – Děláte dobrou věc, která ulevuje přírodě, pomáhá lidem a rozvíjí kreativitu i osobitost stylu.

Historické okénko: trench coat

Od vojáků až do šatní skříně civilního obyvatelstva. Přesně takový byl vývoj ikonického kousku, který během jarního a podzimního období oblékají jak dámy, tak pánové. Řeč je o trench coatu, tedy o slabším nepromokavém kabátku, skvělém oděvu do…

Celý článek

Co nesmí chybět v nadčasovém jarním šatníku

Se změnou ročního období jde ruku v ruce i změna obsahu šatníku. A jaro je pro obměnu i čistku šatních skříní naprosto ideální, neboť nám probouzející se příroda a svěží atmosféra dávají novou energii. Tak hurá do toho. Toužíte-li po tom vkročit do…

Celý článek

Péče o zimní outdoorové oblečení během sezóny

Zimní sezóna je v plném proudu a vy jste se na ni jistě pořádně připravili. Jenomže vaše zimní oblečení by mělo dostat náležitou péči i během ní. Ať už se chystáte na svah nebo za zimní turistikou, nezapomeňte si ověřit, že je všechno připravené.

Celý článek