K ukládání nastavení a správnému fungování využíváme soubory cookies. Používáním webu s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Historické okénko: školní uniformy

Nikola Havlíčková

Nastal návrat žáků a studentů do školních lavic a učeben. Někteří šli do školy s chutí, jiní s odporem. A někteří dokonce ve školních uniformách. Ty sice nejsou v naší republice běžným jevem, ale i přesto se s nimi na jistých soukromých školách setkáme. Ve světě jsou však rozšířeny podstatně více, a to především v Americe a v Asii. Když tu máme září a začátek nového školního roku, vychutnejme si malou dějepisnou přednášku na téma školních uniforem v České republice.
Česká republika opravdovou tradici v tomto směru nemá. Za původem uniforem musíme hluboko do minulosti. Až do 14.století, do období, kdy byl v českých zemích vybudován jeden z našich největších skvostů – Univerzita Karlova. Jistou formu uniforem nosili univerzitní profesoři i studenti. Uniforma samozřejmě nevypadala jako ta dnešní. Šlo o jakýsi košilový stejnokroj v červené či fialové barvě. Používaly se pouze několik desetiletí a na přelomu 15. a 16. století bylo jejich nošení zrušeno.

Celkové rozšíření školních uniforem v Evropě nastalo až o mnoho let později, v 19.století. Uniforma se skládala z fraku a úzkých kalhot. U nás se o nich začalo debatovat v době Československa a to v souvislosti se socialistickou propagandou. Dle vzoru Sovětského svazu se na uniformy nahlíželo jako na nástroj k podpoře rovnosti mezi žáky. Další debaty o zavedení uniforem na školách zaznívaly počátkem 21.století kvůli zprávám o šikaně. Ve stejné době vzniklo soukromé gymnázium, kde se uniformy skládají z bílých košil, kravat, sáčka a několika druhů kalhot pro chlapce a z vest s bílou halenku, áčkových sukní či modrých kalhot pro děvčata.

Za určitou formu školních uniforem lze považovat i oblečení studentů hotelových a obchodních škol a různých gastronomických oborů, kde pro výkon praxe studenti potřebují pracovní oblečení. Mezi ně můžeme řadit rondony, zástěry či pláště.

Další stejnokroj, který je pro vzdělávání typický, je talár. Historie tohoto splývavého roucha sahajícího od krku až po kotníky má původ ve středověku. Talár sloužil nejen na poli akademickém, ale i církevním. Původně byl oděvem skutečně akademickým a je v této sféře využíván dodnes především na promocích, kdy jej oblékají nejen studenti, ale i rektor a univerzitní učitelé.

Abyste vy nebo vaše ratolesti byli do školy vypraveni jako ze škatulky, je potřeba se o oblečení, ať už přímo o uniformy či formálnější oděvy, správně starat, aby dobře a dlouze sloužilo. Čistírenské služby Cleany.cz se zaměřují na všechny možné oděvy, které studenti do školy oblékají. V sekci pracovního oblečení je k vidění zmiňovaný talár i čepice k taláru pro vysokoškoláky a pedagogický sbor, dále pláště, rondony či zástěry. Kategorie kancelářského oblečení pak nabídne čištění košil a halenek, skládaných sukní, sak, vestiček nebo kostýmů. A pod Volnočasovým oblečením se skrývají klasická trička, džíny, mikiny, kalhoty a další. Veškerá školní výzbroj bude se službou Cleany.cz perfektně ekologicky vyčištěna a nažehlena.
 

Historické okénko: trench coat

Od vojáků až do šatní skříně civilního obyvatelstva. Přesně takový byl vývoj ikonického kousku, který během jarního a podzimního období oblékají jak dámy, tak pánové. Řeč je o trench coatu, tedy o slabším nepromokavém kabátku, skvělém oděvu do…

Celý článek

Milý Ježíšku, přeji si udržitelné Vánoce

Vánoce patří ke svátkům, které zrovna neoplývají zodpovědným přístupem k životnímu prostředí. Sice jsou Vánoce spojovány s klidem a pěknými chvílemi s nejbližšími, ale příroda naše nadšení tolik nesdílí. Během vánočních radovánek vzniká po celém…

Celý článek