K ukládání nastavení a správnému fungování využíváme soubory cookies. Používáním webu s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Milý Ježíšku, přeji si udržitelné Vánoce

Nikola Havlíčková

Vánoce patří ke svátkům, které zrovna neoplývají zodpovědným přístupem k životnímu prostředí. Sice jsou Vánoce spojovány s klidem a pěknými chvílemi s nejbližšími, ale příroda naše nadšení tolik nesdílí. Během vánočních radovánek vzniká po celém světě skutečně velké množství odpadu.

Myšlenka udržitelnosti se přitom k Vánocům velmi hodí, neboť se odvrací od konzumu a navrací jim jejich prvotní účel – radovat se z přítomnosti milovaných. Užít si čas vánoční udržitelně přitom není nic složitého. A protože nás ekologické otázky zajímají, přinášíme tipy, jak oslavit nejoblíbenější svátek v roce udržitelně.

Zapomeňte na řezané a umělé stromečky

Možná se vám zdá výměna živého řezaného stromečku za umělý jako jeden z kroků k vytvoření udržitelných Vánoc. Není tomu tak. Při výrobě umělých stromků vzniká ohromné množství odpadu a spotřebovává se spousta materiálu i energie. Nad principem ,,jednorázových“ řezaných stromků, které po Vánocích končí u kontejnerů, by příroda zaplakala, byla-li by schopná projevit lidské emoce.

Vhodným udržitelným řešením je pořídit si stromeček v květináči, kterým například po uplynutí vánočního času budete moct vyzdobit svou zahradu. Stromeček je možné si rovněž zapůjčit. Ekologicky zaměřené nadace nabízejí stromečky v květináčích, jež nekončí u kontejneru, ale po jejich využití se vysazují do lesů.

Nebojte se přírodních a jedlých dekorací

Pro dosažení ideální vánoční atmosféry není zapotřebí každý rok ve velkém nakupovat nové (nejčastěji plastové) dekorace. S použitím přírodních dekorací v podobě šišek, větviček, oříšků, skořice, sušených citrusů a dalšího se vyhnete šíleným frontám v obchodech, ušetříte peníze a nezahltíte přírodu zbytečným odpadem. Nemějte strach napéct více cukroví a perníčků a i jimi stromeček ozdobit.

Podpořte lokální prodejce jídla a pití

K udržitelnému způsobu oslavy Vánoc můžete přispět i podporou lokálních prodejců zeleniny, ovoce, masa i čaje či kávy. Porozhlédněte se po produktech v bio kvalitě, jejichž pěstování či výroba probíhaly v souladu s přírodou. A co především splnit, abychom vánoční hodování prožili zodpovědně? Neplýtvat jídlem!

Do čeho zabalit dárky

Stejně jako stromečky končí u kontejnerů, obdobný konec čeká balicí papír. Ten bývá použit jen skutečně jeden den v roce, kdy se sice hezky vyjímá pod stromečkem, ale o pár minut později je roztrhán na malé kousky, které už nikdo nikdy nepoužije.

Velké množství balicích papírů obsahuje částečky plastů, kvůli kterým není možné papíry recyklovat a znovu používat, a tak skutečně vytvářejí jen odpad. Pro zodpovědné balení dárků existuje několik tipů. Používejte balicí papír z recyklovaného papíru. Šetřete materiálem tím, že jej budete z dárků sundávat co nejšetrněji, abyste stejný balicí papír mohli použít i na další Vánoce.

Případně místo balicího papíru používejte dárkové tašky, které své uplatnění určitě najdou i mimo vánoční svátky. Anebo si s pomocí šicího stroje vytvořte látkové obaly například ze starého povlečení, jehož služeb už není potřeba.

 

(Ne)obyčejné bílé tričko – skrytý klenot šatníku

Majitele bílých basic triček bychom mohli rozdělit na dva tábory. Jeden tábor v tomto jednoduchém oděvním kousku spatřuje naprostý klenot, do něhož rád investuje, aby si jeho přítomnost i pohodlí užíval co nejdéle. Druhý tábor naopak chce tento…

Celý článek

Jak prát bílé a černé prádlo?

Černé a bílé oblečení máme v šatníku úplně všichni. To bílé většinou jako podkladové nebo také „basic“ a to černé především proto, že černá barva je stále trendy. Navíc se obě tyto barvy skvěle kombinují jak navzájem, tak i s jinými barvami. Prát se…

Celý článek