Víte, jaký je rozdíl mezi suchým a chemickým čištěním?

Celkem zvládáte pračku u vás doma, ale když dojde na pojmy spojené s profesionálním čištěním, jste úplně mimo? Není to tak složité, jak se může zdát. Pojďte se s námi podívat na to, co vaše oblečení čeká, když se řekne mokré, suché nebo chemické čištění.
Při pořizování nového oblečení většina z nás nekouká na to, jak ho bude čistit a udržovat v kondici. Když se nám líbí, prostě si ho koupíme. O způsob čištění se začneme zajímat až ve chvíli, kdy ho umažeme nebo se ho chystáme po sezóně uložit do skříně.

Jak poznáte, že je potřeba oblečení chemicky čistit?

Informace o vhodném čištění najdete na štítku, který je přišitý k oblečení. Pokud se na něm nachází kruh, je to pro vás informace, že byste tento kousek rozhodně neměli prát doma v pračce. Kruh znamená, že byste oblečení měli čistit chemicky a písmena „A“, „F“ nebo „P“ upřesňují to, jaké chemikálie by se měli použít.

Jestli je vaše oblečení vyrobeno z kůže, vlny, kožešiny, hedvábí nebo semiše, počítejte s tím, že ho budete muset odnést do čistírny. Chemicky čistit se musí také společenské šaty, na kterých se nachází krajky, korálky nebo jsou ušity z ručně malované látky.

Co je chemické čištění?

Pro chemické čištění oblečení se někdy používá i výraz suché čištění. To proto, že se při něm nepoužívá voda, ale chemikálie. V minulosti to byly benzín, petrolej, benzen, terpentýn a ropa. Jenomže ty jsou hodně hořlavé, proto se od nich postupně upustilo a začala se používat syntetická, nehořlavá rozpouštědla, například perchloretylen (také známý jako PCE) a dekametylcyklopentasiloxan (také známý jako GreenEarth).

Jak chemické čištění probíhá?

Pro čištění se kromě rozpouštědla používá speciální stroj, kam se oblečení vloží a zalije se vhodným rozpouštědlem. Po vyčištění a vysušení se oblečení vyndá ze stroje. Samotnému čištění ještě může předcházet tzv. předdetáš. Při této činnosti zkušení pracovníci odstraní nejvýraznější skvrny. (Někdy probíhá tato činnost až po čištění, v tom případě se jedná pouze o detáš.) Potom už bude váš kousek putovat s podobnými kousky do stroje. Prádlo se třídí podle barvy a stupně zašpinění, aby byl výsledek co nejlepší, je totiž potřeba dohromady čistit pouze podobné oblečení.

Symboly suchého (chemického) čištění:

A – může se čistit všemi obvykle používanými rozpouštědly i postupy, lze při jeho čištění používat obvykle používaná rozpouštědla.
P – výrobek se může chemicky čistit tetrachloreténem (perchloretylénem), monofluortrichlormetanem a všemi rozpouštědly uvedenými pod symbolem F.
F – výrobek je možné chemicky čistit pouze trifluortrichloretanem a těžkým benzinem (s destilačním rozmezím mezi 150°C a 220°C a bodem vzplanutí mezi 38°C a 60°C).

Mokré čištění

V současné době se můžete v čistírnách potkat i s pojmem mokré čištění. Tato nová technologie by měla nahradit rozpouštědlo Perchloretylen. Vznikla v 90. letech minulého století, v laboratořích výrobce praček Miele a výrobce chemických prostředků Kreussler. Mokré čištění používá vodu, do které se postupně přidávají speciálně vyvinuté chemické přípravky. Vhodně zvolená kombinace mechaniky praní a chemikálií umožní takto čistit i látky, které vodu nesnáší. I mokré čištění už má svůj vlastní symbol na štítku.

Pokud je kruh přeškrtnutý, znamená to, že nesmíte oblečení chemicky čistit vůbec. „W“ v kruhu znamená, že je možné takové oblečení čistit za mokra.

O tom, jestli bude váš oděv čištěn chemicky nebo technologií mokrého čištění, rozhoduje vyškolený personál na základě instrukcí na oděvním štítku. Vy tyto symboly berte jako informaci o tom, že byste neměli oblečení prát, ale poslat do čistírny.

Milý Ježíšku, přeji si udržitelné Vánoce

Vánoce patří ke svátkům, které zrovna neoplývají zodpovědným přístupem k životnímu prostředí. Sice jsou Vánoce spojovány s klidem a pěknými chvílemi s nejbližšími, ale příroda naše nadšení tolik nesdílí. Během vánočních radovánek vzniká po celém…

Celý článek

Vyznáte se v pracích značkách?

Učit se dopravní značky většině lidí přijde logické, ale učit se značky na praní? Sice při jejich špatném čtení nejde o život, ale pokazit den to dokáže. Máme pro vás návod, jak se je naučit rychle a bez potíží.

Celý článek