K ukládání nastavení a správnému fungování využíváme soubory cookies. Používáním webu s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

+420 295 562 249 (Po-Pá 8:00 - 19:00)

Vyhrajte boj nad konzumem

Ráchel Smékalová

Vyhrajte boj nad konzumem podle kouzelného principu Cost Per Wear. Ulehčíte peněžence, skříni i mysli

Vyhrajte boj nad konzumem podle kouzelného principu Cost Per Wear. Ulehčíte peněžence, skříni i mysli

Rychle se měnící módní trendy plus konzumní společnost jsou rovnice, která dohromady dává jediné; nadbytečné množství věcí, které vyžadují nesmírné množství vydané energie na nákup a údržbu. Existuje formule, která vás naučí vybírat a nakupovat oblečení chytře a především tak, aby nákup dával smysl vám (z etického a estetického hlediska) a i vaší peněžence.

Nedávno jsem se přistihla při nakupování na internetovém e-shopu, který dováží své produkty z Číny. To jsem ale zjistila až po dokončení platby, každodenním sledování čísla objednávky u dopravce a měsíci čekání na balík. Když konečně dorazil, přišly mi boty o dvě čísla menší, tričko pro panenku a jedny nositelné šaty. ​Za celý balík jsem utratila jen dva tisíce korun, a tudíž jsem nad nepovedeným nákupem mávla rukou a zastrčila ho hluboko do skříně. O pár měsíců později jsem si koupila snové hedvábné šaty na léto, po kterých jsem pokukovala už několik měsíců. Jenže stály přibližně stejně jako zpáteční letenka z Prahy do Kodaně. Šaty jsem ale během léta nosila dokonce dvakrát týdně. Jejich univerzální vzhled mi dovolil vytáhnout je s teniskami do práce, s lodičkami na svatbu kamarádky a na nedělní brunch s rodinou. A díky formulce Cost Per Wear jejich cena drasticky klesla dolu a moje provinilé svědomí znovu získalo stabilitu.

Princip teorie COST PER WEAR

Princip teorie COST PER WEAR, neboli ceny za nošení, je jednoduchý. Například kašmírový svetr, který visel na ramínku vaší babičce, je v oběhu nošení už patnáct let. Babičku by dnes stál tři tisíce korun. Sama ho nosila od podzimu do jara dvakrát týdně po dobu deseti let. A dnes ho máte na poličce složený vy. Nosíte ho především na horách a pro doma. Kašmírový svetr ale sama nemůžete pořádně vyprat, aby se nezničil, a proto dvakrát za sezónu musí do čistírny, kde investujete sto korun. Kašmírák vám díky vaší péči vydrží dalších deset let, dokud vás neomrzí. Jeho cena byla třikrát větší, než kdybyste si koupila svetr z nekvalitní bavlny. S každým babiččiným a vaším nošením se jeho cena vyplácela víc a víc. Dejme tomu, že byl na denním světle mimo skříň tři sta krát, tudíž vás jedno nošení stálo pouze 10 Kč. Bavlněný svetr stál 1000 Kč, ale po pěti nošeních se rozpadl. Jedno nošení tudíž stálo 200 Kč.

“CPW = CENA KOUSKU OBLEČENÍ / KOLIKRÁT BYLO NOŠENO”

Konzum už není trendy

Mezi množstvím módních značek nabízejících levné a trendy oblečení je opravdu těžké najít kousky, které uspokojí hodnoty mezi které patří kvalita, udržitelnost, vzhled, nadčasovost. Najít to, co vám správně sedne, je kvalitně ušité (bez zkroucených švů, nezapošitých kapes, nepravidelných lemů) a k tomu je vyrobené z příjemných materiálů, na kterých za měsíc neuvidíte žmolky či propocené skvrny, je skoro nemožné. Díky vysoké poptávce konzumentů, obrovskému množství blogerů, díky módním časopisům a internetovým obchodům, které na nás vyskakují při každém kliknutí na všech internetových stránkách v podobě lákavých bannerů a placené reklamy na sociálních sítích, nakupujeme výhodně a z pohodlí domova o sto šest. Důsledkem jsou ale skříně praskající pod náporem levných a ve finále nenošených kousků “módního” oblečení, které nikdo nechce nosit. Kousky, nad kterými ale opravdu přemýšlíte před jejich koupením, a do kterých musíte investovat na první pohled příliš velkou sumu, se ale v koloběhu skříň-svět-pračka točí nejvíc. Je načase si uvědomit, že i přes prvotní bolestivou ránu na vašem bankovním účtě se cena naopak snižuje, a to s každým dalším nošením.

Jak na to

Zkuste si vytřídit šatník. Bez plánů na vyhození půlky skříně roztřiďte vše na dva tábory. Na jednu stranu dejte všechno, co vás v systému CPW vyšlo levně. Na druhou stranu dejte to, co naopak vyšlo na nesmyslnou meziplanetární částku. Až budete mít hotovo, zamyslete se nad tím, jaké oblečení leží v jakém táboře. Máte v tom levném CPW kožené boty, GoreTexovou bundu za šest tísíc, Levi's džíny a kabát od lokální návrhářky? Nedivím se, já také. V pravém táboře zůstanou vyšívané sukně, ulítlá trika s nápisem, koženkové sandály, psaníčka, nesmyslné platformy, jehly, vše s leopardím vzorem. Uf, hned se cítím o dost lehčí. A vy?