Zimní oblečení před uložením vyčistěte

Zimní sezóna skončila a vás čeká uložení a čištění zimních bund, kabátů i lyžařského oblečení. Než se pustíte do zběsilého praní a sušení, zadržte a raději věnujte pár minut čtení. Díky tomu si můžete ušetřit nepříjemné překvapení i hodně peněz.
Vyznat se v tom, co do pračky můžete s klidem hodit a co by pobyt v ní nemuselo přežít ve zdraví, není úplně snadné. Proto se vždy řiďte informacemi, které najdete na štítku, ty vám napoví, jak s oblečením zacházet co nejšetrněji.

Lyžařské oblečení

O tom, jak prát lyžařské kalhoty a bundy panuje spousta mýtů. Tím nejrozšířenějším je to, že by se nemělo takové oblečení prát vůbec, protože praní ničí membrány. Opak je ovšem pravdou, právě pot a špína membrány zanáší, a tím snižuje prodyšnost nepromokavého oblečení.

Jak tedy prát bundu nebo kalhoty z dutého vlákna a jiných funkčních materiálů? Klidně v pračce, jen zapomeňte na aviváž, ta by membrány opravdu zničila. Ideální je praní na šetrný program při maximální teplotě 40 °C za použití speciálních přípravků. Nezapínejte ani program ždímání, které by vláknům mohlo ublížit. Oblečení zkrátka vyndejte z pračky a nechte při pokojové teplotě uschnout na ramínku.

Nezapomeňte funkční oblečení prát ve speciálních prostředcích, které dokáží materiálům vrátit jejich voděodolnost. Pokud budete o zimní sportovní oblečení dobře pečovat, vydrží vám mnohem déle funkční. Když se sníží jejich voděodolnost, je na čase použít impregnaci. V současné době jsou na trhu i přípravky, které umožňují impregnaci v pračce.

Čištění péřové bundy

Kategorií samo pro sebe je péřová bunda. Když se pustíte do čištění péřové bundy doma, perte ji ručně. Bundu vložte do vany s vlažnou vodou a speciálním čisticím prostředkem a nechte ji odmočit. Po nějaké době bundu jemně perte a máchejte. Výraznější skvrny před praním vyčistěte pomocí zubního kartáčku. Při sušení péřové bundy postupujte velice šetrně. Jemně vymačkávejte přebytečnou vodu. Potom ji položte na ručník a druhým ručníkem na ni tlačte, abyste dostali pryč zbylou vodu. Potom ji položte na vodorovnou podložku a sušte po dobu tří dnů, aby nedošlo k narušení vnitřních struktur. Bundu často natřásejte, aby uvnitř nevznikaly chuchvalce peří, které by začaly plesnivět.

Pro sušení můžete použít i sušičku, nastavte ji na nízký stupeň a sušte cca 15 minut. Přidejte do sušičky tenisové míčky, které rozmělní případné péřové chuchvalce.

Vyčistit je potřeba i kabáty

V zimě se však nenosí pouze sportovní oblečení. I to městské potřebuje před uložením na léto patřičnou péči. I tady platí, že byste se měli nejprve podívat na štítek svého oblíbeného kabátu. Pokud je váš zimní kabát vlněný nebo kožený, do čištění doma se raději nepouštějte vůbec a rovnou ho odešlete do čistírny, kde ho chemicky vyčistí ve speciálním stroji. To samé platí i o čištění kožených bund a kabátů, domácí čištění kůži neprospívá. Profesionálové v čistírně se postarají o šetrné čištění skvrn i pachů.

Kabáty jsou často vyrobené z bavlny, která by se při běžném praní poničila. O podšívce ani nemluvě, ta by se mohla scvrknout. Kabát byste tak mohli po vyprání rovnou vyhodit, což je k pořizovací ceně takových kousků více než nemilé. Doma se omezte pouze na odstraňování drobných suchých nečistot, to zvládnete pomocí samolepících válečků.

Pokud je bavlny v materiálu méně, můžete zkusit kabát vyprat doma ve vaně. Použijte pro praní studenou nebo vlažnou vodu a šetrný přípravek na bavlnu. Kabát osušte ručníkem a nechte doschnout na ramínku.

Když máte kabáty a bundy čisté a voňavé, je na čase je uložit k letnímu spánku. Pro tyto účely se hodí speciální obaly na šaty, kam oblečení uzavřete spolu s odpuzovačem škůdců. Ideální jsou pro tyto účely levandule, skořice nebo rozmarýn. Množení molů ve skříních zabráníte pravidelným větráním skříní. Ideálně každé dva měsíce pusťte do skříně čerstvý vzduch, chlad a světlo.

10 zábavných faktů o praní, které jste netušili

Možná o praní a žehlení příliš často nepřemýšlíte, prostě ho děláte, protože se to udělat musí. Ale i taková samozřejmost jako je praní a žehlení má svou historii a pojí se k ní i zábavná, někdy až neuvěřitelná fakta. Posuďte sami…

Celý článek

Jak pečovat o vlněné kousky, aby dlouho vydržely?

Pletené oblečení je v současné době stále populárnější. Není se čemu divit, kdo by se rád nezachumlal uprostřed sychravé zimy do pleteného svetru, huňaté šály a teplé čepice. Aby vám radost z pletených kousků vydržela co nejdéle, musíte se o ně…

Celý článek

Jak oslavit Velikonoce ekologicky?

Velikonoce jsou nejen svátky radosti, smíchu a příjemné atmosféry, ale i hodování, které ve velké míře není zrovna ohleduplné k životnímu prostředí. Stejně jako Vánoce si i tento svátek hojnosti může vyšlapávat cestičku k plýtvání a tvorbě velkého…

Celý článek