Objevte a uchovejte kouzlo kašmíru

Nikola Havlíčková

Chladná zima je sice za námi, kabáty a zimní bundy jsou již uskladněné na příští zimní sezónu, ale svetry budeme potřebovat i nadále. Mezi jedny z nejoblíbenějších materiálů, z nichž svetry vznikají, je kašmírová vlna. Oblečení z kašmíru je považováno za prémiové zboží, do kterého se vyplatí investovat, neboť je na dotek příjemné, hřejivé, snadno kombinovatelné s dalšími oděvy a především kvalitní. Abychom měli z kašmíru co největší požitek, je potřeba o toto jemné vlákno správně pečovat.
Dobrý svetr nekouše. A právě kašmírový svetr rozhodně nekouše. K nejoblíbenějším oděvům vyrobeným z kašmírové vlny patří bezpochyby svetry. Mimo svetrů se těší velké oblibě i kašmírové šály, kabáty anebo sukně a šaty. Jemnost tohoto přírodního vlákna je se syntetickými vláky zcela nesrovnatelná. Často je kašmír součástí i určitých směsí, v nichž dominují materiály jako například vlna nebo modal.

Příběh kašmíru má svůj počátek v horách Číny, Mongolska, Nepálu či Indie. V horské asijské přírodě žije několik druhů koz, jejichž srst slouží k výrobě kašmíru. Výrobní proces patří k jedněm ze složitějších, protože srst koz se nestříhá, nýbrž vyčesává. Od toho se odvíjí i prodejní cena kašmírových výrobků.

Aby si kašmírové kousky udržely svou kvalitu a krásu, potřebují šetrnou péči, kterou zahrnuje jak skladování, tak i čištění a sušení. Nedoporučuje se kašmírové svetry či šaty dlouhodobě věšet na ramínko. Hrozí totiž vytahání. Vhodnější volbou je složit kašmírové kousky do úhledných komínků a skladovat na policích. Hodí se kašmírové výrobky jednou za čas pověsit na čerstvý vzduch a nechat je vyvětrat. Co se týče čištění, dá se říct, že kašmírové výrobky prostě nepatří do pračky. Měly by se prát ručně ve studené či vlažné vodě za pomoci speciálních pracích přípravků pro vlněné materiály. V žádném případě by se neměly ždímat. Vodu z vypraného kusu dostáváme pouze jemným promačkáváním a následně jej necháme rozložený přirozeně uschnout. Zásah sušičky by mohl vlákna zcela zničit. Ani žehlení není zcela doporučeno. Radši pomačkaný kousek přes noc přehoďte přes židli, nechte provětrat a on se sám nádherně vyhladí. Případně lze kousek lehce napařit párou z napařovací žehličky.

Některé kousky si však žádají chemické čištění čistíren. V Cleany víme, jak s takto citlivým kouskem naložit, aby vám co nejdéle dělal radost. S našimi ekologicky smýšlejícími čistírnami bude váš kašmírový svetr či kašmírová šála perfektně vyčištěna a nebude jim zkřiveno ani vlákénko.

Co jste nevěděli o ponožkách

Ponožky jsou běžnou součástí každého dne. Doprovázejí naše kroky prakticky pořád a všude. Tyto malé kousky šatníku považujeme za samozřejmost, že nás snad ani nenapadne přemýšlet nad jejich původem, dalším využitím nebo zajímavostmi.

Celý článek

Třídění prádla do pračky, víme jak na něj!

Návraty z prázdnin a dovolených jsou smutné už samy o sobě. Když k nim ale ještě přidáte hromady špinavého prádla, kterými je potřeba se prokousat, je to hotová katastrofa. Každý problém má však své řešení, my pro vás máme pár tipů, jak prádelní…

Celý článek

Proč dát šanci merino vlně

Merino je vlna specifického druhu ovcí volně se pasoucího na australských a novozélandských kopcích. Ovce se v jejich přirozeném prostředí musí chránit jak před letním slunečním žárem, tak před mrazivou zimou. Jejich vlna je uzpůsobena všem těmto…

Celý článek